SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Furulunds Idrottsklubb
Fotboll

Pojkar Födda 2012

Välkomna till våran hemsida.

 

Träningstider enligt kalendern

 

Mvh

Tränarna

Julavslutning
2024-12-02 20:22

Hej,

 

Vi kommer avsluta höstterminen i samband med FIKs årliga julavslutning på lördag. Sista träningen blir alltså nu på onsdag den 4:e december. 

 

Vårterminen startar vi upp onsdagen den 8:e januari på Viken klockan 18:00, och sen har vi match lördagen där på, den 11 januari. Kallelser kommer när det närmar sig. 

 

Som avslutande ord på träningen idag gavs killarna en liten läxa över jul. Vi vill att alla ska tänka på följande. 

* Vilka tre saker är jag duktig på när det gäller fotboll

* Vilka tre saker behöver jag träna mer på 

* Vilka två saker är vårt lag duktiga på

* Vilka två saker behöver vårt lag träna mer på

 

Med vänliga hälsningar,

Tränarna genom Peter

Träningar, cup och vinterserie
2024-09-30 13:46

Träning i höst

Från och med nästa vecka (v41) kommer vi träna på Vikenplanen i stället för Ljungvalla som stänger. Vi har bett om att ha samma träningstider som tidigare och det gäller tills vidare annars återkommer vi med mer information. Kalendern är uppdaterad. 

 

Landskrona höstcup

Vi har anmält ett lag till Landskrona Höstcup där vi spelar lördagen den 19 oktober. Spelschema är inte klart ännu och kommer presenteras i kallelsen. Notera gärna datumet så vi får med så många som möjligt. Det blir premiär för 9 manna fotboll för oss.

https://www.procup.se/cup/38002.htm

 

Vinterserie

Vi har också anmält ett lag till en vinterserie som spelas varannan vecka med start i början av november. Den håller på fram till sportlovet i februari. Eftersom vi idag är drygt 20 aktiva spelare kommer inte alla kallas till alla matcherna utan ett par kommer vara reserver och tillfrågas om det är många som inte kan vara med. Dessa reserver kommer roteras så alla får spela lika mycket. Mer information om serien finns här:

https://www.skaneboll.se/4a4b58/globalassets/distrikt/skane/dokument/tavling/seriespel/inbjudningar-2024/inbjudan-till-vinterserier-2024-2025.pdf

 

Här finns lite mer information om 9 mot 9 fotboll

https://aktiva.svenskfotboll.se/48f9ab/globalassets/svff/dokumentdokumentblock/nationella-spelformer/9mot9-20.pdf

 

Fredagshäng

Malin och Louise arrangerar fredagshäng med killarna fredagen den 11 oktober i klubblokalen, kallelse har skickats ut. Vänligen svara på den och notera om någon mer vuxen kan vara med och om det finns några allergier eller matpreferenser.

 

Hälsningar,

Tränarna genom Peter

 

Driftstörningar i SportAdmin
2024-08-26 21:18

Hej,

 

Den senaste tiden har SportAdmin haft driftstörningar vilket innebär att det inte går ut några mail i samband med våra kallelser. Därför ber vi alla att titta i SportAdmin appen och svara på kallelsen där. Har man inte appen rekommenderar vi att man laddar ner och installerar den. Tack! 

Vänligen,

Tränarna genom Peter

Sommaruppehåll och info om hösten
2024-07-08 22:42

Hej,

 

Vi planerar att köra sista sommarträningen på onsdag och efter det har vi ett kortare sommaruppehåll. 

Höstterminen startar med träning måndagen den 5/8 17:30-19:00. Där efter tränar vi som vanligt den tiden måndagar och onsdagar.

 

Notera också i kalendern att det är Möllevallscupen i Skanör lördagen den 10/8, kallelse kommer när det närmar sig.

 

Vi hoppas att det blir en fin sommar och att alla kommer tillbaka laddade för den sista hösten med sjumannalag. 

 

Glad sommar!

Tränarna genom Peter 

Fotboll i sommar
2024-06-09 21:24

Hej,

 

Vi planerar att fortsätta med träningar efter midsommar (har uppehåll under fotbollsskolan vecka 25) tanken är att köra fysträning, teknik och lir. Vi fortsätter skicka ut kallelser och vill brasklappa att det kan bli inställt med ganska kort varsel ifall vi inte får ihop ledare, men i så fall kan man alltid träna på egen hand. 

Vi vill också uppmana killarna till att spontant träffas och spela fotboll, använd WhatsApp gruppen som finns. Har man inte tillgång till den fråga någon i laget eller någon ledare så kan vi bjuda in. 


Med vänlig hälsning,

Tränarna genom Peter

Kommande matcher
Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Furulunds IK, 06/02 17:19 
Furulunds IK, 31/01 13:13 
Furulunds IK, 15/01 14:49 
Furulunds IK, 08/12 16:20 
Furulunds IK, 06/12 10:10 
Furulunds IK, 03/11 20:07 
 
GULDSPONSORER
SILVERSPONSORER
FÖRENINGSSPONSORER
BIDRAGSGIVARE